Velký bariérový útes (Great Barrier Reef)

My, lidé, žijící ve svých vnitřních světech, hodnotící vše skrze nás samé a skrze naše osobní reality, ztrácíme velice často nadhled a uvědomění, co všechno se skrývá „tam venku“. Teprve po změně našeho standardního prostředí (a ona stačí kolikrát i jen změna myšlení) můžeme nahlédnout také do jiných světů.

FFS_Table_bottomVěděla jsem, že se pod hladinou moře skrývá něco, pro mne, suchozemce vyrůstajícího ve vnitrozemí, tolik neznámého a neuchopitelného, ale netušila jsem, že i jen ten střípek z té nedozírné krásy, co mi byl umožněn vidět, bude tak neskutečně povznášející a pokoru ve mne vzbuzující.

Velký bariérový (také korálový) útes je největším korálovým útesem na světě. Rozprostírá se podél severovýchodního pobřeží Austrálie (stát Queensland) v Korálovém moři, je přes 2000 km dlouhý a široký 2 až 150 km na některých místech. Na severu je vzdálen jen 50 km od pobřeží. Skládá se z více než 2.900 individuálních útesů a obsahuje přes 600 ostrovů. Od roku 1981 je celý útes pod ochranou UNESCO.

GreatBarrierReef-EOVelký korálový útes jde vidět z vesmíru a je to největší útvar na světě vytvořený živým organismem. Korálové útesy jsou vystavěny maličkými organismy, korálovými polypy. Ty potřebují ke svému životu teplou vodu a dostatek slunečního záření, proto jim tropické vody Austrálie tolik vyhovují. Vylučují uhličitan vápenatý pro tvorbu svých vnějších schránek a samozřejmě se sdružují v koloniích. Množí se převážně nepohlavně, takže nový jedinec se vlastně odškrtí od svého rodiče a začne hned vedle budovat svoji vlastní vápennou schránku. Tak se kolonie rozrůstá a korálový útes se zvětšuje. Polypy takto reagují např. na zvyšování hladiny moří, případně na pokles podloží, proto můžou být korálové útesy hluboké a rostou všemi směry. Polypy se prostě derou ke sluníčku. Ti, kteří zůstávají v hloubce, postupně odumírají, a tak ti živí stojí na mrtvých korálech svých předků.

DSCF5475Ze samotného útesu také může vzniknout ostrov, jako jich je spousta takových právě na Velkém bariérovém útesu. Vlny odlamují nejméně ponořené vápenné schránky polypů, drtí je na jemný písek a ten je pak ukládán do puklin a průlivů, až vznikne mělká písčina či dokonce nízký korálový ostrov.

Korálový útes je jedno z míst (po tropickém pralese) s největším druhovým bohatstvím života. Poskytuje domov tisícům druhů ryb a sám je tvořen až 350 druhy korálových polypů. Tam, kde se dostává nad hladinu a kde jsou například vytvořeny ostrovy, tak slouží jako útočiště ptákům. Je to obrovský a složitý ekosystém, který hýří všemi barvami. Můžete se zde také setkat s mořskými želvami či žraloky.

Velký bariérový útes je cílem mnoha potápěčů, ale z vlastní zkušenosti vím, že i jen samotné šnorchlování vám tento svět neskutečně přiblíží, dotknete se svojí duší prozatím možná neznámého a tolik barevného světa, budete mít pocit, že vás vysadili v tropickém akváriu, a z té úžasně teplé vody se vám opravdu nebude chtít vracet. A teprve konečně tam doopravdy pochopíte, proč se Tichému oceánu také říká „The Big Blue“ 🙂

A kdy je to nejlepší období pro návštěvu tohoto překrásného útvaru? To se dozvíte zde.DSCF5401.

Odkazy, kde o tomto nádherném útvaru zjistíte více informací:

http://www.national-geographic.cz/detail/velky-barierovy-utes-je-opravdovym-potapecskym-rajem-43377/

http://www.australia.com/explore/icons/great-barrier-reef.aspx

http://www.gbrmpa.gov.au/

 

Vložte komentář