Nový Zéland – co byste měli spatřit

Stále se mi vybavuje ten pocit touhy po poznání a objevování neznámého, který mne zaplavil ještě na základní škole, kdy jsem v otevřeném atlase spatřila prapodivnou malou zemičku tvořenou dvěma ostrovy plující ve vodách Tichého oceánu.

Nový Zéland. Sny se plní, když v jejich uskutečnění věříme.

kapradina jpgOd té doby mohlo uplynout takových čtrnáct let a já jsem se doopravdy fyzicky ocitla na jižní polokouli. Nejdříve jsem pobyla půl roku v Austrálii díky studentskému vízu a ve městech Cairns a Noosa jsem pilovala své znalosti angličtiny. Protože se však pomalu blížilo datum návratu zpět do Evropy a mně se na jižní polokouli tolik líbilo, využila jsem té možnosti, zažádala přes internet o working holiday visa New Zealand a dostalo se mi tak možnosti celý rok pracovat a pobývat na těchto dvou překrásných ostrovech.

Pokud chcete spatřit zemi, která se zdá být tolik odlišná od Evropy, zemi plnou přírodních krás a kontrastů, prostoupenou energií vzbuzující pokoru, s vůní dávné historie, a chcete se setkat s otevřenými a přátelskými lidmi, pak vydat se právě sem je tou pravou volbou.

Severní ostrov:

auckland jpgPravděpodobně přistanete v Aucklandu, v největším městě Nového Zélandu s více než 1 400 000 obyvateli, rozprostírajícím se na mnoha spících vulkánech. Celý Nový Zéland leží na rozhraní dvou litosférických desek, Indo-australské a Pacifické, kdy se jedna podsouvá pod druhou. Díky této kolizi patří Nový Zéland mezi jedno z nejvíce tektonicky aktivních míst na světě.

Auckland je velmi kopcovité město a všechny výškové budovy má umístěny v centru. Stojí zde za to navštívit Sky Tower (www.skycity.co.nz), projít se po rušné ulici Queenstreet plné obchodů, relaxovat v jednom z mnoha dobře udržovaných aucklandských parků a obdivovat se druhové různorodosti vysazených stromů (např. park Auckland Domain), či navštívit jedno z mnoha muzeí (neměli byste minout Auckland War Memorial Museum – zde si můžete prohlédnout mimo jiné velmi názornou exhibici týkající se zatím stále spících vulkánů, na kterých se Auckland rozprostírá, či se dozvědět více o historii domorodých obyvatel Maorů).

kauri jpg

Po načerpání atmosféry Aucklandu se můžete vydat dále na sever. Čeká vás tam rozlehlý Waipoua Forest, který ukrývá jedny z nejmohutnějších stromů světa. Jedná se o Kauri stromy (česky damaroň australská, Agathis australis), jež jsou pro domorodé obyvatele posvátné a také přísně chráněné. A věřte mi, při procházce tímto pralesem procítíte pokoru, nepatrnost lidského druhu a neskutečnou krásu a sílu přírody.

pláž 2 jpg

Dále by vaše cesta mohla směřovat k Bay Of Island, oblasti plné ostrůvků a pláží vybízejících v letních měsících ke koupání, a také místo Waitangi, kde byla 6. února roku 1840 podepsána „The Treaty of Waitangi“, smlouva, která odsouhlasila britské vedení nad územím a zároveň prohlásila domorodé Maory britskými obyvateli a majiteli novozélandské půdy.

.

majákA jpg

90 miles beach jpg

A pokud budete pokračovat ještě dále na sever, dostanete se podél „90 miles beach“ a spousty písečných dun, na kterých je možné „surfovat“, až k majáku na Cape Reinga. Toto je posvátné místo Maroů, odkud duše jejich zemřelých putují na onen svět. Je to také místo, kde se Tasmanovo moře (na západě) střetává s Tichým oceánem (na východě).…..

danger

Při putování od Aucklandu směrem na jih byste neměli vynechat město Rotorua provoněné sírou a ležící na břehu stejnojmenného jezera. Tato oblast je známá svojí geotermální aktivitou a k vidění je zde spousta gejzírů a jezírek s bublajícím bahnem. Své možná unavené tělo pak můžete smočit v jednom z mnoha termálních jezírek či pramenů. Dále vás zřejmě cesta povede kolem největšího jezera Nového Zélandu nesoucí jméno Taupo, které vzniklo před asi 26 500 tisíci léty sopečným výbuchem. Ze stejnojmenného města ležícího u severovýchodního pobřeží jezera je překrásný výhled na sopečné kužely stále aktivních vulkánů Mt. Nguaruhoe a Mt. Ruapehu (2 797 m). Tyto hory jsou součástí národního parku Tongariro, které vám nabídnou také možnost účasti na nejznámějším jednodenním treku The Tongariro Alpine Crossing.

Taupo jpgCesta stále na jih vede až do hlavního města Nového Zélandu, do Wellingtonu, jehož hlavním turistickým rysem je pozemní lanová dráha spojující centrum města s městkou částí Kelburn, kde se na 25 hektarech rozprostírá botanická zahrada a odkud se můžete kochat pohledem na město pod sebou. Wellington je poměrně větrné město a při nepříznivém počasí můžete zabrousit například do muzea Te Papa, jenž nabízí expozici nejen o maorské historii a kultuře, ale také o přírodě a životním prostředím.

letadlo jpg

A pokud chcete pokračovat dále na jih, budete muset překonat Cookův průliv, který dělí severní ostrov od jižního. Využít můžete trajekt (Wellington – Picton), nebo letadlo (Wellington – Nelson), které je jistě pohodlnější a někdy také levnější. A rozhodně dobrodružnější :). Se svými zavazadly vyjdete přímo na runway, pilot vám pomůže je vložit do těch otvorů, které vidíte pod trupem letadla, a pak se vplížíte skoro po čtyřech do tohoto letítka. Pilot je tam sám. A letuška? Samozřejmě žádná. Na tu už není místo 😎 .

Pokračování…

 

Vložte komentář