Kdy se vypravit na Velký bariérový útes

Vzhledem k tomu, že Austrálie leží na jižní polokouli, mají tam sezónní období přesně v opačnou dobu, než my v Evropě. Ale protože velká část pobřeží státu Queensland leží v tropech, nestřídají se tam čtyři roční období, ale pouze dvě. Suché, teplé a vlhké, horké. A za suché je považováno to s malým množstvím srážek. Protože vlhkost ve vzduchu tam jde cítit snad neustále :-).


Začátek vlhkého období jde silně pocítit již v listopadu. Na přelomu listopadu a prosince se stupňuje natolik, že musím říci, že se bez klimatizace snad téměř ani nedá přežít (a to říkám já, milovník tepla a odpůrce klimatizace). Také tam spadne nejvíce srážek v období od prosince do března až dubna. Takže doporučuji návštěvu této oblasti spíše právě v suchém období.

DSCF5182Nevýhodou vlhkého období také je, že k břehu Queenslandu připlouvají jedovaté medúzy, čtyřhranky smrtelné. Jejich hlava má průměr 25 cm a jejich ramena dosahují délky až 3 m. Jejich žahavé buňky způsobí smrt člověka a to i do dvou minut.

Tamní pláže jsou však na to vybaveny. A to sítěmi. Jenže tyto sítě jsou malé a docela komicky pak právě vytváří jakési malé laguny pro plavce. Tedy spíš pro ty, kteří se rádi ráchají u břehu. Pokud se ve vlhkém období budete chtít vydat na Velký bariérový útes, s velkou pravděpodobností dostanete modrý oblek, který Vám zakryje naprosto všechno, takže budete připomínat přerostlé Teletubbies 🙂 , ale před žahnutím medúz vás ochrání.

DSCF5522Dobrým výchozím bodem k prozkoumání Velkého bariérového útesu je právě město Cairns, které leží na pobřeží. Toto město se nachází ještě relativně blízko k útesu, protože dále na jih se útes od pobřeží vzdaluje. Cesta lodí trvá tak půl až tři čtvrtě hodiny, záleží, do jakých míst vás lodní společnost dopraví. Město Cairns tedy nabízí nepřeberné množství výletů od jednodenních až po vícedenní a to na větších katamaránech, či na malých, kapacitně velmi omezených, jachtách. Bude pak tedy jen na vás, který typ lodi si vyberete. Cena jednodenního výletu, pokud byste chtěli pouze šnorchlovat, se pohybuje od cca 169 AUD.

DSCF5503Já sama jsem absolvovala jednodenní výlet, kdy se o nás postarali (včetně jídla), půjčili nám ploutve a šnorchly, vše nám vysvětlili, upozornili, že se korálů nemáme dotýkat, abychom je neponičili, a všichni byli neskutečně milí a přátelští.

I když je Velký bariérový útes vyhledávaným místem pro potápěče, tak i samotné šnorchlování má veliké kouzlo. Protože korály rostou těsně pod mořskou hladinou a ukrývají také spoustu pestrobarevných rybek, rozhodně zde tedy není nutností se potápět do velkých hloubek, abyste se dostali do blízkého kontaktu s tímto úžasným podmořským světem.DSCF5606.

DSCF5585Ovšem pokud máte více času, doporučuji strávit na moři alespoň jednu noc. Tamní společnosti vám nabídnou i možnost více nocí, ale tyto výlety již využívají převážně potápěči. Což je rozhodně také výborná zkušenost, jejich povídání a historky vám rozšíří obzory, dozvíte se spoustu zajímavého a taky budete vědět, které mořské oblasti na světě byste ještě rozhodně měli se svým šnorchlem prozkoumat, ale budete se tam cítit trochu jako kulhající mezi maratónskými běžci. Ale vše je pouze o postavení mysli. Takže je jen na vás, co zvolíte :-).  Já sama jsem si vybrala tu jednu noc. A byl to pro mne neskutečný zážitek. Malá loď s příležitostnými „šnorchlisty“ poskytující jednodenní výlety mne vysadila na velké lodi, kde byla restaurace a kajuty na přespání. Tato loď se pak s námi všemi pomalým tempem přesouvala do jiných částí útesu, kam jednodenní turisté nezavítají.

A tak jsem se dostala do společnosti potápěčů. Atmosféra na lodi byla díky nim nabitá nadšením z potápění, láskou k moři, a já jsem tak jen s němým úžasem po každém jejich ponoru poslouchala, co všechno se jim v těch hlubinách podařilo spatřit.

DSCF5568Já jsem však i přes to byla spokojená na hladině. Pevnina již nebyla v dohledu, což umocnilo pocit osamocenosti v těch nekonečných, klidných a teplých vodách Tichého oceánu. Bylo to úžasné. Žádní šnorchlující turisté kolem mne, jen já, oceán a korálový útes s tak neskutečným množstvím barevných rybek, jichž jsem se mohla téměř dotknout. Pode mnou nabýval útes různých bizarních tvarů, připomínal hory a údolí, a já jsem se možná maličko mohla přiblížit tomu pocitu, co zažívají ptáci v oblacích. Vznášela jsem se.

V Cairns jsem pobývala od září do začátku prosince. V září a v říjnu bylo počasí vesměs slunečné a stále teplé (27°-32° C). Úžasně teplé jsou v tropech i noci. Pokud je oceán neklidný, lodě nevyplouvají a čeká se, až se výška vln opět zmenší. Měla jsem to štěstí, že jsem pokaždé zažila oceán klidný a rovný téměř jako zrcadlo.

 

Jak se dostat do Cairns:

DSCF5689Přímo v Cairns je letiště. Je obsluhováno domácími i mezinárodními aerolinkami. Létá se z Prahy i z Vídně, let může trvat od cca 25 hodin (čím kratší, tím lépe navazují spoje, z čehož plynou kratší doby čekání, ale o to dražší letenka) a je zpravidla se dvěma přestupy. Jeden přestup je v Asii (často je to Hong Kong, Bangkog, či Dubai), a další pak v Austrálii (létá se do Sydney, Melbourne, Brisbane, Adelaide). Také je možný spoj Praha (Vídeň) – Londýn – Hong Kong – Cairns.

Letenky se dají sehnat standardně od cca 28.000 Kč výše. Vše je odvislé od délky letu, množství přestupů, čekací době a datu – pokud netrváte na určitém dni příletu a odletu.

 

One Response to “Kdy se vypravit na Velký bariérový útes”

  1. Mate pravdu, je tu krasne, jsme tu tyden, pujcili jsme si auto cca 300dolaru za 4 dny + benzin, a bylo to krasne a svodobne.

    Bohuzel jsem zde byli v dobe 1.4. – 10.4. 2017 , ktera navazoval na predchozi cyklon ( pred 2 medici) a jeho nasledky. More zadny smaragd zadne koupani, zatazeno, jasny den bez deste ani jeden. Na more se nedalo, vylety na ostrovy bohuzel financni hazard – jednak vlny, dale kalna voda, a na green islandu same piskave jazyky. Proto jsme vyuzili auto a jezdili sme po skvelych mistech destny prales, Kuranda, plaze trinitti, palm…. koupat se ale nedalo. Tak snad jindy….

    Odpovědět

Vložte komentář